
- Image by Getty Images via Daylife
SluÄaj, da piÅ¡em prvo kolumno v novem letu kliÄe po refleksiji preteklih 12 mesecev. Natanko pred enim letom smo se po vrnitvi v domovino organizirano lotili razvoja Zemante in priprav na vstop na trg. Takrat smo se morali mnogo reÄi nauÄiti skoraj iz niÄle in razmeroma hitro. Poleg tega da smo Å¡ele sestavljali konÄno ekipo smo imeli tudi nekaj identitetnih težav.
StarejÅ¡i kolega, ki je že prodal prvi startup mi je takrat zelo uÄinkovito opisal kaj nas Äaka: “Prvo leto se ukvarjaÅ¡ z izdelki, drugo s trženjem in tretje s prodajo.” To ne pomeni, da se v vsakem trenutku ukvarjaÅ¡ le z eno od treh reÄi (razen Äe si one-man-band), temveÄ da v vsaki fazi le ena doloÄa pravila igre.
Zares je bilo naÅ¡e prvo leto v najveÄji meri podrejeno oblikovanju in preizkuÅ¡anju idej za izdelke in usmeritve. Nekaj je bilo pravih, nekaj je bilo napaÄnih, stalno spremljanje odzivov uporabnikov pa nam je kazalo pot naprej.
- Image by Getty Images via Daylife
Jeseni smo precej oÄitno preÅ¡li v trženjsko fazo in priÄeli skozi prvih 12 mesecev uteÄene izdelke prilagajat strategiji dostopanja do novih uporabnikov. Izkazalo se je da niti ‘strokovnjaki’ za spletno trženje ne vedo kaj toÄno delajo, in da je proces zelo podoben tistemu iz doloÄanja izdelka – stalno kreativno ugibanje in izboljÅ¡evanje na podlagi meritev.
Globalna recesija je prinesla tudi nekaj dodatnih pritiskov k hitrejÅ¡i monetizaciji, zato bomo že spomladi preÅ¡li v prodajno fazo. Takrat se bo tudi trženje podredilo dostopanju do ‘pravih’ strank.
Tudi Äe se ga ne moremo vedno držati, je ta model treh ciklov koristno imeti v mislih. Nekateri procesi pri gradnji podjetja potrebujejo doloÄeno koliÄino Äasa, da se dovrÅ¡ijo. Z drugimi besedami: rabiÅ¡ 12 mesecev, da lahko narediÅ¡ dovolj poskusov in napak in zbereÅ¡ dovolj informacij, da si zrel za naslednjo raven. Tudi potrpezljivost je pomembna vrlina podjetnika.